Užitečné info o Římě

 

 

 

Plánujete cestu do Říma? Poradíme Vám jak se ještě více sblížit s italskou kulturou a životním tempem. I když je Řím jedna z největších evropských metropolí, rychlé tepmo, na které jste sami zvyklí, v ní nenajdete. Takže se zastavte a hezky zvolna :)

Praktické rady

 • Přibalte si pohodlnou obuv, nejlépe Řím poznáte „a piedi“ (pěšky).

 • Vezměte si s sebou deštník nebo lehkou pláštěnku. V Římě umí déšť docela překvapit.

 • Něco „šik“ také nezapomeňte, v barech si potrpí na dress code.

 • Kolem nádraží Termini si dejte pozor na pouliční zlodějíčky.

 • Není třeba nakupovat vodu! Řím má pod sebou minerální prameny a všude ve městě naleznete takzvané „fontanelly“, kde si načepujete dle libosti.

 • V Římě nenajdete velká obchodní centra. Nenechte se však odradit malými krámky. Obchody nebývají tak prostorné, jak jsme zvyklí, zato mívají obrovské výlohy a sklad.

 • Vstup zdarma do všech veřejných galerií a muzeí pro studenty uměleckých směrů (v případě, že je platný ISIC a je to tam napsané).

Doprava

 

Z letiště Fiumicino
 • Leonarodo expres - přímý, nonstop vlakový spoj na hlavní nádraží Termini (14€). Nezapomeňte si před vstupem do vlaku štípnout lístek. Hrozí pokuta 50€

 • Regionální vlak (FR1)  - pokud bydlíte mimo Termini (např. Piramide, Trastevere, Tiburtina). Vlak odjíždí většinou z 2. koleje každých 30 minut. (8 €). Vyhledejte si vlakový spoj.

 • Autobus - společnost Terravision (přímé spoje) a Cotral mají hlavní zastávky na Termini. Lístky se dají koupit v trafice na letišti (2-4 €).

Metro

K cestování po Římě je dobré využít metro. Je to nejrychlejší a nejspolehlivější způsob dopravy. Řím sice nemá příliš hustou síť linek, ale na nejdůležitější místa se spolehlivě dostanete.

 

Jízdenku, biglietto [biljeto], pořídíte v trafikách, automatech nebo přímo při vstupu do metra za 1,50 €. Většinou se nevyplácí kupovat celodenní jízdenku nebo jízdenku na více dnů. S velkou pravděpodobností se svezete 2x denně, a to do centra a zpět (pokud tedy nejste ubytováni přímo v centru).

 

Jakmile se dostanete do centra, není nutné jezdit dalšími dopravními prostředky. Řím nejlépe poznáte, když ho projdete pěšky. Neasertivní chodci však v Římě nemají šanci ☺.

 
Autobusy

Autobusových linek je v Římě nespočet. Nejezdí však podle jízdních řádů a někdy bývají přeplněné. Pokud ale budete unaveni chůzí, svezení autobusem představuje vhodný způsob, jak Řím poznat a přitom si odpočinout.

 

Mohou se vám také hodit při toulkách nočním Římem. Noční autobusy začínají jezdit po půlnoci a brázdí Řím přibližně do tří. Revizoři nosí uniformy, takže jsou poměrně dobře rozpoznatelní. :)

 

Tramvaj

Přiblížit se ke svému cíli můžete také tramvají, vybrat si můžete z 6 možných linek.

Římská gastronomie

 

Snídaně

Na snídani zajděte do baru na sladké Cornetto s marmeládou, čokoládou nebo con la crema, dostanete k němu Cappuccino. Zaplatíte 1,5–2€.

 

Káva

Klasické presso si objednáte pod názvem Caffé; Caffé latte jako Latte Macchiatto. Pokud si řeknete o Caffé latte, dostanete meltu pro děti :).

 

Cappuccino se pije do 11 hod, pokud si ho objednáte později, mohou Vás považovat za turistu nebo burana :). Výjimkou je neděle. Jedná se o zvyk, který se zachoval z doby, kdy se do nápoje používalo čerstvé kravské mléko.

 

Oběd

K obědu se nejí kulatá pizza – je to večerní jídlo. Všude se však dají koupit hranaté kousky pizzy (Al taglio). Tu si můžete dle chuti po libovolně velkých kouscích naskládat na talíř. Cena se počítá podle váhy.

 

Večeře

Večeře začínají až kolem 9. hodiny. Jedná se o společenskou událost o pěti chodech, při které jsou všechny pokrmy povoleny, a jí se všemožné dohromady. V barech se často setkáte se stylem bufetu „Tavola calda“ – můžete si zde volně nabírat, co hrdlo ráčí.

 

TIP na dezert

Na tiramisu zajděte do baru Pompi.

Večerní život

Večerní podniky se nejmenují bary, ale Locale, Pub nebo Club. Vstup do klubů se pohybuje okolo 10 €, ženy mívají vstup volný.

 

Italové si potrpí na dress code, je třeba se tedy trochu vyfiknout. Dámy by si měly obléknout šaty a vysoké podpatky; pánové modré džíny, košile a společenské boty.

Užitečné info

Turistické informace

www.turismoroma.it

 

Velvyslanectví ČR

Via dei Gracchi 322, 00192 Roma
Telefon: +39 06 360 95 71-3
E-mail: rome@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/rome

Důležitá telefonní čísla

 • 118 – policie (všeobecné číslo pro případ nouze)
 • 112 – policie karabiníci
 • 113 – první pomoc
 • 115 – hasiči
 • 116 – silniční pomoc