Užitečné info o Paříži

Plánujete cestu do Paříže? Poradíme Vám, na co se připravit a ještě více natěšit. Paříž má celoročně co nabídnout, s teplým počasím počítejte s větším počtem turistů, v chladnějším období jistě oceníte krátké fronty do nejoblíběnějších památek.

 

 • Toalety u Madeleine – pokud to na vás přijde v okolí náměstí Concorde, porozhlídněte se po malém schodišti, které vede na podzemní zachovalé secesní veřejné záchodky, které stojí za návštěvu :).

 • Utajenou rozhlednu na celou Paříž najdete na střeše obchodního domu Printemps, stát vás bude jen šálek kávy.

 • Paříž na kole – půjčit si a vrátit kolo není žádný problém. Terminály jsou na „každém“ rohu, co 300 metrů od sebe. Stačí vám čipová platební karta a můžete vyrazit na prohlídku městem.

 • Odpolední relax s dětmi si nejvíce užijete v pařížských parcích.

 • Designová perla – prohlédněte si hotel Mama Shelter od světového designéra Phillipa Starcka. Nachází se ve východní části Paříže u stanice metra Alexandre Dumas.

 

Doprava

 

Metro

Pařížské metro nabízí 16 linek a kolem 300 stanic, s největší pravděpodobností si s ním vystačíte po celou dobu vaší návštěvy. Provozní doba metra je od 5.00 do 00.30 hod.

Lístek pořídíte v každé stanici. Na těchto prodejních místech si také budete moci požádat o plánek tras metra. Lístek platí po celou dobu, co se pohybujete v metru. Jakmile vylezete, jeho platnost končí.

Pro častější cestování metrem doporučujeme kartu Paris Visite. Za 20 EUR tak můžete po 3 dny nepřetržitě využívat linky 1-3 a dostanete slevy na vstupy do některých muzeí, památek a obchodů. Více informací naleznete na stránkách dopravního podniku.

Autobus

Autobusová síť v Paříži, je také poměrně rozšířená. Vzhledem častým zácpám ve městě a přeplněným autobusům, však doporučujeme jezdit raději metrem

Praktické rady

 

 • Chystáte se do města historie, módy a elegance. Neberte si proto na prohlídky města tenisky, batoh a mapu (máte v naší aplikaci :)), lidé se Vám více otevřou.

 • Šetřete síly během dne a nikam nechvátejte. Celou Paříž za jednu návštěvu nestihnete a bývá nejkrásnější za tmy.

 • Pokud to jde, mluvte francouzsky, i kdyby jen dvě slůvka. Pařížané k vám budou vstřícnější.

 • Louvre navštivte v pátek večer za snížené vstupné, návštěvníci do 26 let mají vstup zdarma.

 • V sobotu chodí Pařížané na nákupy a v neděli, po dlouhém obědě, vyrážejí na výstavy. Základem příjemně stráveného pobytu je tedy chovat se přesně naopak - na sobotu si vyberte kulturní program a obchodním čtvrtím se raději vyhněte.

Kultura
Nejen balet a opera jsou v Paříži vyhlášeným kulturním programem.

V Pařížských klubech a barech zní šansony, jazz, funky, world music, afro-beat a další hudební styly.

V ulicích Paříže také potkáte spoustu pouličních umělců. Pokud budete cestovat metrem, narazíte na umělce, kteří hrají v metru cestujícím během jízdy.

Pařížská gastronomie

Pařížská gastronomie je proslulá po celém světě. To platí pro nejjednodušší bagetky, croissanty
i nejdelikátnější lahůdky. Paříž je v tomto směru velice pestrá, najdete zde cokoli od klasických bister po tzv. haute cosine (restaurace oceněné michelinskými hvězdami.

Ulice i bulváry jsou lemovány kavárnami, které lákají nejen na ranní kávu, ale i večerní apéritif.

 

Užitečné info

Turistické informace

www.paris.fr

 

Velvyslanectví ČR

15, Avenue Charles Floquet

Telefon: +33 1 40651300

E-mail: paris@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/paris

 

Umění a kultura

Umění

Paříž je jednoznačně Evropským městem umění. Je tomu, tak díky největší historické sbírce Louvre, impresionistické sbírce v Museé d´Orsay, ale také sbírce moderního umění v Centre Pompidou.

 

Mimo tyto zmiňovaná největší muzea, zde však najdete řadu dalších, méně známých muzeí, která vás zaujmou svými úchvatnými díly. Jelikož Pařížané rádi chodí na výstavy, různorodost galerií je ve městě opravdu bohatá.

Důležitá telefonní čísla

 • 15 - první pomoc 

 • 17 - policie - pohotovostní služba

 • 18 - požárníci 

 • 112 - evropské číslo pohotovostní služby