Užitečné info o Londýně

Plánujete cestu do Londýna? Věříme, že naše rady vám pomohou se po Londýně o něco lépe zorientovat a cestu si užít jak se patří. V Londýně je toho opravdu hodně k vidění a nejspíš se vám nepodaří stihnout vše za jednu cestu. Za to se určitě budete mít opět na co těšit po svém návratu.

Praktické rady

 • Pro cestu do Velké Británie by měl postačovat občanský průkaz, ale raději si vezměte pas
   

 • Zabalte si s sebou deštník
   

 • Pánové sako – Britové si potrpí na tradice a do některých lepších podniků Vás bez něj nepustí
   

 • Cestujete-li letadlem pouze s příručním zavazadlem, nezapomeňte, že si na palubu letadla smíte vzít pouze malá množství tekutin. Tekutiny musí být v malém balení do maximálního objemu 100 mililitrů.
   

 • Rezervujte si vstupenky na internetu u nejvíce navštěvovaných památek. Vyhnete se frontám.
   

 • Z letiště se nejlépe dostanete vlaky Heathrow, Gatewick nebo Stansted Express (interval 15-30 min). Všechna letiště jsou z centra Londýna vzdálena přibližně 50 km.
   

 • Přeřiďte si hodinky o hodinu zpět :)
   

 • Veřejná doprava je poměrně drahou záležitostí. Raději využijte jednu ze zvýhodněných karet.

 • Bez plánku metra raději nikam nejezděte – dostupné jsou zdarma ve všech stanicích a turistických kancelářích, ale máme ho v elektronické verzi i my.
   

 • Online rezervace památek nebo London Pass je většinou výhodnější a ušetří Vám čas strávený ve frontě.
   

 • Co, kdy, kde – kupte si časopis Timeout – najde zde také obchody, restaurace a pivnice v okolí Vašeho hotelu
   

 • Do většiny muzeí a galerií je vstup zdarma. Pokud Vám to čas a síly dovolí, nejlepší je navštívit tyto místa ve večerních hodinách, kdy je tu nejmíň lidí.
   

 • Londýn Vám nabídne k odpočinku velké množství parků a zahrad. Ne do všech je však vstup zdarma. Řada soukromých oplocených parků je zpoplatněna.
   

 • Nenechte si ujít vyjížďku na lodi po Temži. Ať už jako klasickou prohlídkovou „boat cruise“ nebo taneční boat party“. Nejlevnější možností jak vyjet na řeku je "River Bus".

Doprava

 

Londýnský dopravní systém patří mezi ty nejsložitější a nejdražší na světě. Jednorázová jízdenka do metra totiž stojí minimálně £4,30. Doporučujeme proto zakoupit jednu ze zvýhodněných karet.

 

Více informací a plánovače tras na: www.tfl.gov.uk

 

Metro

Složitý spletenec různých linek může být pro návštěvníka Londýna poněkud nepřehledný. Nicméně se jedná o nejrychlejší způsob přepravy po Londýně.  Bez plánku metra raději nikam nejezděte – dostupné jsou zdarma ve všech stanicích a turistických kancelářích, ale máme ho v elektronické verzi i my.

Provoz metra obecně začíná okolo 5.30 hod a končí mezi 0.00 – 0.30 hod. Pro každou linku je však začátek a konec provozu stanoven individuálně. Pokud propásnete poslední metro, můžete využít noční autobusy nebo taxi.

DLR (Docklands Light Railway)

Velmi pohodlný způsob dopravy z letiště London City Aiport z oblasti Stratford a Greenwich. V průběhu Olympijských her je klíčovým spojem mezi Olympijským parkem, ExCeL (Výstavním a konferenčním centrem), Grennwich Park a Royal Artillery Barracks.

Autobusy

Více uvidíte, zaplatíte méně peněz, ale v dopravní špičce zřejmě zaplatíte časem. Kdo by ale odolal jízdě v legendárním londýnském doubledeckeru. Pokud večer vyrazíte na flám a budete se vracet k ránu, můžete kromě taxi využít řadu nočních spojů.

Zvýhodněné karty

Oyestercard

Předplacená čipová cestovní karta, která je dostupná ve všech stanicích metra a cestovních informačních střediscích. Karta se načte při nástupu a výstupu z dopravního prostředku.  Cena jedné jízdy Vás vyjde až o polovinu levněji než běžné jednorázové jízdné.

Vztahuje se na metro, autobusy, tramlink, Docklands Light Railway a předměstské železniční spoje.

Více informací

Travelcard

Papírový lístek na 1 nebo 7 dní s omezenou platností na vybrané zóny, podle kterých se řídí i ceny, přibližně (£9-16 /den).

London Pass

Prodejná ve 2 variantách, vč. neomezené přepravy a bez přepravy.

Přináší zvýhodnění pokud chcete navštívit více zajímavých míst s placeným vstupem. S kartou se budete moci zdarma vydat například do Katedrály sv. Pavla, Toweru, WestminsterAbbey, Londýnské  ZOO nebo se projedete lodí po Temži. Celkem můžete po zakoupení této karty navštívit zdarma 55 populárních míst. Na vybraných místech nebudete ani muset čekat fronty a ušetříte tak svůj čas.

London Pass lze zakoupit v turistických kancelářích, hlavních vlakových nádražích, stanicích metra nebo na www.londonpass.com, kde také naleznete více informací o výhodách této karty a jejích cenách.

Lodí po Temži

Vyjížďka po Temži je opravdu nezapomenutelným zážitkem a možností je opravdu mnoho. Pokud si koupíte London Pass, dostanete v ceně i lístek na jednu z turistických „boat cruise“. Samozřejmostí jsou i klasické i noční vyjížďky , ale také taneční „party boats“. Ceny se pohybují mezi 10-20 librami.

Vůbec nejlevněji se na řeku dostanete  pomocí městeské hromadné dopravy, tzv. River Bus. Vyplouvá z mnoha stanovišť a pohodlně se jím dostanete například z centra do Greenwhich, což vás vyjde na necelých £7. Více informací

Taxi

Klasické černé taxíky můžete zastavit v podstatě kdekoli. Standardní stanoviště mají u nádraží, letišť a dalších turisticky exponovaných místech. Ceny jsou na naše poměry velmi vysoké a vyplatí se tedy cestovat ve skupině.

 

Za jednu míli utratíte přibližně £6-9 v závislosti na denní době (večer a v noci jsou ceny vyšší). S větším počtem ujetých mílí se relativní cena snižuje, takže za 6 mil zaplatíte přibližně £23-28. Cenu byste vždy měli před cestou zjistit u konkrétního taxikáře.

 

Londýn na kole

V Londýně si můžete půjčit kolo na mnohých stanovištích Barclays Cycle Hire. K vypůjčení stačí pouze čipová platební karta.

Poplatky se skládají z jednorázového manipulačního poplatku (£1/den). Pokud kolo vrátíte do jakéhokoli jiného stojanu do 30 minut, nebude platit nic. Do  1 hodiny zaplatíte £1 a 2 hodin to však je už .

POZOR, v Londýně se jako ve zbytku Británie jezdí vlevo. Chce to nějaký čas, aby si člověk zvykl.

Kultura

 

Londýn si udržuje svou vysokou úroveň kvalitního divadla a muzikálů již mnoho let. Na divadelní scéně zde můžete vidět známé herce jako Keiru Knightley nebo Kevin Spaceyho. Pokud si budete chtít zpestřit pobyt právě tímto druhem zábavy, doporučujeme Vám rezervaci lístků předem na prodejních portálech:

www.londonwestendtheatretickets.com
 

www.londontheatredirect.com

Užitečné odkazy

 

Oficiální stránky Visit Britain

www.visitbritain.com

 

Stránky Českého centra v Londýně

london.czechcentres.cz

 

České velvyslanectví v Londýně

www.mzv.cz/london